Vážení majitelé našich mazlíčků,
pár rad které jsou obsaženy v následujících řádcích by Vám mělo pomoci se rozhodnout, kdy by bylo vhodné navštívit veterinární zařízení a hlavně jak rychle. Rozhodně nelze nahradit kvalitní práci veterinárního lékaře nějakou brožurou, nebo radami typu první pomoci se kterými se na webech na různé kvalitativní úrovni můžete setkat.
Proto prosím berte naše rady pouze jako orientační, protože stejné příznaky , které můžete vypozorovat na Vašem zvířeti, mohou mít různé příčiny. Abych byl konkrétní např. když pejsek kašle, může to být třeba angina, psincový kašel (laringotracheitida), může mít v krku zapíchnutý cizí předmět, ale také to může být příznak onemocnění srdce, nebo i nádorového onemocnění... Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho a brát jednotlivé odchylky od normálního projevu Vašeho miláčka, tak jak jste na něho zvyklí.
Proto začneme tím, kdy musíte co nejrychleji na veterinu, třeba i v noci, protože jde o život !!
- V případě, že jste viděli, že Váš miláček pozřel jed např. ve formě nástrahy proti hlodavcům, nebo okousal jedovatou rostlinu, nebo se dostal do styku s chemickými látkami (fridex a podobně)... mohou to být třeba i Vaše léky ke kterým se nedopatřením dostal.
- Otočení žaludku u velkých plemen psů. Tady jde vyloženě o čas a o rychlé chirurgické řešení.Pes se Vám totiž nafukuje před očima a ve většině případů dojde k oběhovému selhání, jestliže včas není poskytnuta pomoc.
- Šokové stavy, které mohou být vyvolány např silnou bolestí (autoúrazy, zlomeniny - zvláště otevřené), krvácivé stavy např po kousných a střelných ranách, po ranách způsobených cizími předměty, dále např. v dusném létě může tento stav vyvolat i přehřátí a naopak při hodně nízkých teplotách i podchlazení organismu.
- Ucpaný penis a tím nemožnost močení které se týká hlavně kocourů. V případě zprodlení může být vážně narušena činnost ledvin.
- Ještě bych do této skupiny bych zařadil poporodní odvápnění fen, kdy jde rovněž o čas a je velmi rozumné při prvních příznacích jako je třes a tuhnutí končetin rychle navštívit veterinární zařízení stejně tak jako v případě nepokračujícího porodu.
- Náhlé ochrnutí a nemožnost pohybu např u jezevčíků a jim podobných plemen
V ostatních případech jako jsou průjmové stavy, nebo naopak zácpy, infekční nemoci, nemoci parazitární, psychosomatické, orthopedické a další je nutná návštěva veterinárního zařízení protože i při nejlepší snaze sami zvířeti pomoci, můžete i hodně ublížit např podáváním léků , které máte vyzkoušené sami na sobě, ale bohužel zvířecí organismus je nemusí snášet.
Ještě jeden příklad na závěr. Když se Vám doma porouchá počítač, nebo cokoliv jiného, ve většině případů svěříte opravu do rukou odborníkovi. S Vaším miláčkem je to stejné a navíc má duši, tak prosím zbytečně neexperimentujte a přivezte ho včas, abychom mohli pomoci.
MVDr. Jan Herčík, Csc.